Mont Saint-Michel

Mont Saint-Michel (Wzgórze św. Michała) jest jedną z najpiękniejszych francuskich perełek. Wyspa znajduje się na granicy Normandii i Bretanii, co powoduje pewnego rodzaju konflikt między dwoma regionami. Przyjmuje się jednak, że Mont Saint-Michel podlega Normandii i tej wersji się trzymajmy.  Wyspa zamieszkana jest przez trochę ponad 40 mieszkańców, a rocznie odwiedza ją ponad 2,5 miliona turystów! Magnesem jest oczywiście Opactwo św. Michała Archanioła wraz z zatoką, które widnieją na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO już od 40 lat.

Wyspę zwiedziłam w maju 2019 roku przy okazji mojej wizyty w Rouen. Mimo niskiego sezonu, wzgórze Mont Saint-Michel było tłumnie oblegane przez turystów.

Dojazd samochodem

Niedaleko wyspy znajduje się kilka dużych parkingów (niski sezon: 9 euro/doba; wysoki sezon: 14 euro/doba). Z parkingu można dojść na wyspę pieszo lub podjechać bezpłatnym autobusem. Ja wybrałam opcję nr 1, chociaż nie przewidziałam tego, że będzie aż tak wietrznie. Pogoda na parkingu niekoniecznie odzwierciedla faktyczne warunki pogodowe bliżej wyspy, więc bez cieplejszych ubrań można zmarznąć.

w drodze na wyspe Mont St Michel
Złota rada: zalecam zaopatrzyć się w ciepłe kurtki z kapturem 😉

To jak wygląda otoczenie wyspy zależy od dnia i od pływów morskich, które bywają największe w całej Europie! Dlatego też otoczenie wyspy ma dwa oblicza: jedno wodne, drugie piaszczyste. Pierwsze idealnie nadaje się do wykonania pięknych zdjęć, drugie zapewnia dodatkową atrakcję – spacery po zatoce. Z racji pogody, nie zdecydowałam się skorzystać z tej możliwości. Warto mieć na uwadze, że chodzenie po zatoce na własną rękę nie jest zalecane. Na miejscu można skorzystać z usług przewodnika, który bezpiecznie doprowadzi turystów do celu. Godziny pływów można sprawdzić na oficjalnej stronie wzgórza św. Michała.

Mont Saint Michel spacery po zatoce dookola wyspy

Po dość długim spacerze, dotarłam w końcu do celu! Wstęp na wyspę jest bezpłatny. Mont Saint-Michel wygląda jak miniaturowe miasto z wąską główną uliczką pełną drogich restauracji i sklepów z pamiątkami. O dziwo, jest tu nawet poczta. Niestety jest dość ciasno, więc w sezonie letnim można spodziewać się dużego ścisku.

Mont Saint-Michel blog podrozniczy

Wyspa Mont St Michel w maju

 

Jeśli chodzi o ceny, jest DROGO, ale czego można spodziewać się po miejscu, które jest w TOP 5 najczęściej odwiedzanych atrakcji we Francji. Wiele restauracji oferuje menu typu „formule” czyli wybierasz z listy 3 dania (przystawka, danie główne, deser) i płacisz stałą cenę. Ja postawiłam na restaurację z owocami morza, gdzie za małże, frytki, lampkę wina i kilka plasterków sera zapłaciłam 18 euro. Specjały, z których słynie wzgórze św. Michała, to naleśniki i omlety, jednak trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 30 euro. Wszystkie restauracje są oblegane przez turystów, dlatego warto zarezerwować stolik na konkretną godzinę, gdy już dotrzecie na miejsce.

mont-st-michel-owoce-morza.jpg

W drodze do najważniejszej atrakcji wyspy, jaką jest klasztor na szczycie wzgórza, miniecie mały, ale urokliwy kościół św. Piotra (Église Saint-Pierre) zbudowany w XV wieku. Właśnie tam można uciec od tłumu turystów i posiedzieć w ciszy podziwiając piękny ołtarz, kolorowe witraże i rzeźby otaczające wnętrze kościoła. Jedna z rzeźb przedstawia słynną scenę walki św. Michała ze smokiem. Na zewnątrz kościoła znajduje się mały cmentarz. Duże, ozdobne krzyże zrobiły na mnie duże wrażenie.

Mont Saint-Michel kosciol

sw. Michal walczacy ze smokiem, Mont Saint-Michel

Mont Saint-Michel, kosciol sw. Piotra

Po kościele św. Piotra przyszedł czas na gwiazdę wieczoru czyli Opactwo św. Michała Archanioła. Wstęp do klasztoru kosztuje 10 euro – bilety można zakupić zarówno przez internet, jak i na miejscu w kasach biletowych. W zależności od sezonu, do klasztoru można wejść maksymalnie o 18-19. Do pokonania będzie wiele schodów, więc wygodne buty to podstawa.

Nazwa klasztoru związana jest z legendą, jakoby Michał Archanioł zlecił biskupowi zbudowanie małego kościoła w 709 roku. Przez kolejne lata, kościół stopniowo się rozbudowywał tworząc efekt finalny, jakim jest klasztor w obecnej formie. W obiekcie znajdują się makiety, które przedstawiają wcześniejsze wcielenia kościoła, więc zwiedzający mogą się zapoznać z metamorfozą jaką przeszedł klasztor. Opactwo św. Michała Archanioła po dziś dzień jest domem dla kilkudziesięciu zakonników i zakonnic, których można spotkać podczas naszej wycieczki. Zwiedzanie klasztornych murów zajmuje około dwóch godzin i uważam, że warto zobaczyć go od wewnątrz. Dodatkową atrakcją jest duży taras, skąd można podziwiać widoki na całą zatokę.

klasztor sw. Michala Archaniola, Mont Saint-Michel

klasztor sw. Michala Archaniola, Mont Saint-Michel, widok z tarasu
Widok z tarasu

klasztor sw. Michala Archaniola, Mont St Michel

Mont Saint-Michel jest miejscem niezwykłym. Im bardziej zbliżasz się do wyspy, tym bardziej nie możesz oderwać od niej wzroku, a widok na wzgórze z pewnością pozostanie w waszej pamięci na długi czas. Podczas mojej wyprawy do Francji, bardzo chciałam odwiedzić Mont Saint-Michel, chociaż wiedziałam, że dojazd będzie problematyczny i czasochłonny. Dzisiaj mogę powiedzieć, że moje kolejne podróżnicze marzenie zostało spełnione, a Mont Saint-Michel było jednym z najpiękniejszych miejsc jakie widziałam w życiu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s