Błagojewgrad

W drodze z Sofii do Saloników postanowiłam zatrzymać się na całym dzień w jakimkolwiek bułgarskim mieście – zależało mi na tym by zobaczyć miasto, które nie jest stolicą, a co za tym idzie, bardziej odzwierciedli prawdziwy klimat Bułgarii. Miałam do wyboru jedno z dwóch miast: Płowdiw lub Błagojewgrad (bułg. Blagoevgrad). Zdecydowałam się na drugą opcję, gdyż z Błagojewgradu mogłam kontynuować podróż do Saloników bez cofania się do Sofii. Niestety droga z Płowdiw do Saloników prowadzi przez góry tak więc autobus wraca do Sofii i straciłabym kilka godzin, które mogłabym przeznaczyć na zwiedzanie.

bla.png

Do Błagojewgradu dojechałam autobusem Busexpress. Bilet kosztował 5 euro a cała podróż zajęła niecałe 2 godziny. Gdy dojechałam na miejsce udałam się do budynku dworca z nadzieją znalezienia przechowalni bagażu. Miałam na sobie 15-kilowy plecak więc zwiedzanie miasta z takim ciężarem w upalny dzień byłoby uciążliwe (i to mało powiedziane 😉 ). Niestety dworzec autobusowy w Błagojewgradzie nie posiadał takich luksusów więc skorzystałam z opcji B, którą stosuję w kryzysowych sytuacjach. Weszłam do pierwszego mijanego przeze mnie hotelu i poprosiłam o możliwość pozostawienia bagażu na cały dzień. Szczęśliwie się udało. Przyjemność ta kosztowała 7 euro.

Błagojewgrad słynie z Uniwersytetu Amerykańskiego (American University), gdzie studiuje ponad 1000 osób z 40 krajów. Jest to miasto typowo studenckie. Znajdziemy tu wiele tętniących życiem kawiarni i barów.

Błagojewgrad - uniwersytet
Błagojewgrad – uniwersytet

Błagojewgrad - uniwersytet

Jednym z najbardziej popularnych miejsc jest ulica Todora Alexandrova. To główny deptak otoczony sklepami i restauracjami. Wiosną i latem czeka na was dodatkowa atrakcja – na całej długości ulicy porozwieszane są kolorowe parasole. Jest ich tysiące!

Błagojewgrad - Todora Alexandrova
Błagojewgrad – ulica Todora Alexandrova

Błagojewgrad - Todora Alexandrova

Błagojewgrad jest małym miastem położonym nad rzeką Strumą. Estetyczne place z małymi restauracjami i barami przypominają mi Sopot sprzed lat. Błagojewgrad jest również najbardziej znanym bułgarskim uzdrowiskiem dzięki obecności gorących źródeł mineralnych. W centrum miasta nie ma żadnych atrakcji, ale mimo wszystko warto pospacerować i zaznać chwili relaksu – bez mapy i gonitwy z czasem.

Błagojewgrad - centrum miasta
Błagojewgrad – centrum miasta

Błagojewgrad w jeden dzień

Błagojewgrad w jeden dzień

Błagojewgrad - centrum miasta

Błagojewgrad - centrum miasta

Błagojewgrad - centrum handlowe
Błagojewgrad – centrum handlowe

Błagojewgrad - centrum

Błagojewgrad - centrum

Miłośnicy natury zaznają spokoju nad rzeką w otoczeniu drzew i zieleni. Rzeka położona jest w samym centrum miasta, kilka kroków od ulicy Todora Alexandrova.

Błagojewgrad - rzeka
Błagojewgrad – rzeka

Błagojewgrad - rzeka

Błagojewgrad - rzeka

Błagojewgrad centrum miasta

Budynki mieszkalne są raczej zaniedbane – stare elewacje nie wyglądają zachęcająco, ale to norma w większości krajów bałkańskich.

Błagojewgrad - architektura

W Bułgarii byłam w kwietniu. Dzięki temu miałam okazję poznać lokalną tradycję, o której nigdy wcześniej nie słyszałam. Wiele drzew było ozdobionych czerwono-białymi bransoletkami i sznurkami – martenicami. Nazwa pochodzi od bułgarskiego święta Maretnica obchodzonego 1. marca (prefiks mart oznaczna marzec). Wtedy też według bułgarskiej tradycji kończy się zima i zaczyna lato. Bułgarzy obdarowują się własnoręcznie zrobionymi martenicami, które mają przynieść szczęście osobie obdarowanej. Według bułgarskich legend mają również na celu zadowolenie kapryśnej i złośliwej Baby Marty, która mogłaby opóźnić odejście zimy. Bułgarzy noszą martenice dopóki nie zauważą pierwszego kwitnącego drzewa lub wiosennego ptaka. Wtedy zawieszają je na drzewie lub wrzucają do rzeki.

Martenice - Bułgaria

Martenice - Bułgaria

Błagojewgrad warto odwiedzić przy okazji, w drodze do innego bułgarskiego lub greckiego miasta. Miasto jest małe i nie oferuje zbyt wielu atrakcji. Koniecznie trzeba obejrzeć budynek uniwersytetu, z którego słynie Błagojewgrad oraz przejść się pod tysiącem kolorowych parasolek. Jak dla mnie to największa atrakcja jaką oferuje miasto.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s